Skocz do zawartości

Zwrot dofinansowania MDM


FCAntonio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po niżej opiszę sytuację w której potrzebuję pomocy, wielokrotnie byłem odsyłany z Banku gdzie brałem kredyt do BGK i odwrotnie.

w 2015r podpisałem umowę kredytową wraz z zoną z dofinansowaniem MDM, w 2016r podpisaliśmy akt notarialny na to mieszkanie. Spłacamy kredyt w terminie.

W wyniku naszej nie wiedzy w dniu wczorajszym żona podpisała akt notarialny z darowizną od dziadków w postaci kawalerki - 20m2 (dziadki maja tam bezpłatna i dożywotnią służebność osobistą)żona jest tam zameldowana od urodzenia.

W dniu dzisiejszym żona przejrzała umowę z Bankiem i znalazła zapis że nie możemy otrzymać darowizny przez 5 lat. Nie wiedzieliśmy o tym lub nie pamiętaliśmy i że będziemy musieli zwrócić dofinansowanie, niestety nie posiadamy takich środków.

Proszę o pomoc czy jeżeli w przeciągu 2-3 dni podpiszemy jeszcze raz akt notarialny z przeniesieniem z powrotem własności na dziadków unikniemy zwrotu dofinansowania, może są jeszcze jakieś inne drogi uniknięcia spłaty. Proszę o pomoc co mogę zrobić w takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza

Niestety nie cofniecie konieczności zwrotu dofinansowania. W ustawie nie ma informacji, iż nieruchomości nie można posiadać dłużej niż. Jest informacja, iż nie można poza formą spadku nabyć. Tzn. można, ale trzeba oddać dopłatę za okres 5 lat - ilość miesięcy od daty aktu do dnia nabycia nowej nieruchomości.

Odnośnik do komentarza

 

Witam,

 

Mam pytanie w temacie.

Jak wygląda procedura zwrotu dofinansowania MDM w przypadku, gdy stałem się właścicielem nowej (kolejnej) nieruchomości (nie minęło 5 lat od momentu dofinansowania i nabycia praw własności na pierwszą nieruchomość)?

 

dziękuję

rodiczek

Odnośnik do komentarza

Infolinia BGK nie będzie nic rozliczała. Operatorem dopłat jest bank i to bank wszystko załatwia. Czy zgłosiłeś ten fakt oficjalnie? Masz na to chyba tylko 14 dni. 'Pani Krysia" w banku może zupełnie nie wiedzieć na czym rzecz polega. Bez oficjalnego zgłoszenia narażasz się na konieczność zwrotu całego dofinansowania.

Odnośnik do komentarza

Witam, 

3 lata temu wziąłem kredyt z dofinansowaniem MdM teraz, chciałbym sprzedać mieszkanie i zakupić większy dom. Czy będę musiał oddać całość do finansowania czy proporcjonalnie za te dwa lata?? W umowie kredytu hipotecznego jest napisane, że trzeba zwrócić całość za 5 lat, a na stronie gov, że kwotę proporcjonalna za pozostałe lata. Z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...