Skocz do zawartości

Ubezpieczenie kredytu - zmiana uposażonego na bank - kiedy?


wioleta1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jesteśmy w trakcie oczekiwania na decyzję banku odnośnie przyznania kredytu hipotecznego.

Ustaliliśmy, że zamiast wykupywać dodatkową polisę, wskażę w swojej polisie na życie, bank jako uposażonego.

Z racji tego, że zależy nam na czasie, a procedura zmiany uposażonego trwa do 14 dni zastanawiam się czy z wnioskiem do TU o zmianę uposażonego należy czekać do momentu podpisania umowy notarialnej czy może mogę zrobić to już teraz tak aby w momencie podpisania umowy sprzedaży mieć już komplet dokumentów do uruchomienia kredytu.

Wydaje mi się, że mogę już teraz i jedyne co ryzykuję, to to, że w razie (odpukać) jakiegoś nieszczęścia przed zakupem nieruchomości do której nie dojdzie, mąż będzie miał problem z uzyskaniem odszkodowania z tej polisy.

Mógłby ktoś zorientowany w temacie się wypowiedzieć?

Mogę już teraz złożyć wniosek czy należy poczekać do momentu podpisania aktu notarialnego?

Odnośnik do komentarza

Pozwolę sobie odświeżyć temat. W najbliższym czasie muszę ubezpieczyć swoje mieszkanie pod kredyt w PEKAO. Oczywiście uposażonym musi być bank. Zastanawia mnie jak wygląda kwestia wykorzystania ubezpieczenia np. w przypadku częściowego zalania? Czy przyznane odszkodowanie trafia w 100% do banku, a ja muszę z własnej kieszeni zrobić remont czy do jakiegoś limitu kwota jest do dyspozycji kredytobiorcy? Jeśli 100% trafiałoby do banku a ja pomimo ubezpieczenia nic z tego nie mam, powinienem zawrzeć 2 osobne ubezpieczenia jedno z uposażeniem dla banku drugie dla mnie? Uważam że to trochę bezsens.

Odnośnik do komentarza

Bank wymaga cesji z ubezpieczenia przedmiotu stanowiącego zabezpieczenie spłaty kredytu, czyli -w przypadku kredytów hipotecznych zabezpieczonych mieszkaniem samych 'murów' -ewentualnie murów i elementów stałych wyposażenia, od zdarzeń losowych typu pożar, żywioły, etc, natomiast świadczenia z tytułu np. kradzieży lub OC w życiu prywatnym trafiają bezpośrednio do poszkodowanych, czyli w sytuacji np. zalania sąsiada (wypłata z OC w ŻP) bankowi nic do tego.

Bank nie zakłada zarabiania na polisie -bankowi zależy na utrzymaniu wartości zabezpieczenia spłaty kredytu, a ubezpieczenie jest po to, żeby nie musiał się zastanawiać, czy w sytuacji zalania przez sąsiada będziesz dysponował $$$ na remont więc nie martw się o to, na czyj rachunek trafi wypłata z polisy, bo koniec końców te środki i tak posłużą do likwidacji strat.

 

Z kolei próba wypłaty dwóch świadczeń z tytułu tej samej szkody to w przypadku ubezpieczeń nieosobowych nic innego, jak próba wyłudzenia...

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...